Małe domki z Polskiego Ładu – komentarze dla Rzeczpospolitej
Ustawa wprowadzająca możliwość budowy niewielkich domów jednorodzinnych w ramach Polskiego Ładu wejdzie najpewniej w życie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Budzi ona spore kontrowersje z uwagi na m. in. zniesienie obowiązków wyznaczenia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. W ostatnich tygodniach dwukrotnie komentowałem planowane zmiany na łamach Rzeczpospolitej.
Ryzykowna oszczędność
Korzyści wynikające z proponowanych zmian nie rekompensują niebezpieczeństw związanych z powierzeniem budowy osobom nie posiadającym uprawnień w tym zakresie. W przypadku wejścia w życie projektowanych przepisów, będę odradzał swoim Klientom w szczególności rezygnację z wyznaczenia profesjonalnego kierownika budowy. Wynika to z faktu, iż w przypadku braku kierownika budowy, wszelką odpowiedzialność za kierowanie budową będzie musiał wziąć na siebie inwestor.
Obawiam się, że przeciętny inwestor, nie będzie nawet zdawał sobie sprawy z zakresu przyjętej na siebie odpowiedzialności, określonej nie tylko przepisami prawa budowlanego, ale także kodeksem cywilnym, oraz – co potencjalnie najniebezpieczniejsze – kodeksem karnym. Ryzyko naruszenia któregokolwiek z przepisów dotyczących procesu budowlanego będzie przy tym wysokie, nawet w przypadku inwestora, który w dobrej wierze będzie starał się kierować budową najlepiej jak potrafi.
Iluzoryczna oszczędność
Budowę domu na podstawie omawianych regulacji, będę odradzał także z innego powodu – należy zakładać, iż wartość „małych domków” na rynku wtórnym będzie znacznie niższa niż wartość takich samych domów wybudowanych na dotychczasowych zasadach. Ryzyko, iż w budynku ujawnią się istotne usterki jest bowiem znacznie wyższe w przypadku wybudowania go przez amatora, niż w przypadku budynku postawionego przez profesjonalistę. Co więcej, rozsądnym wydaje się, aby nabycie „małego domku” zostało poprzedzone zleceniem sporządzenia opinii przez biegłego z zakresu budownictwa w celu potwierdzenia wykonania budynku zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Oszczędności poczynione na etapie budowy nie pozostaną zatem bez wpływu na wartość wybudowanego w ten sposób budynku.
Szybsza wuzetka
Pozytywnie należy natomiast ocenić pomysł wprowadzenia kar pieniężnych za nie wydanie decyzji o warunkach zabudowy w określonym terminie, na wzór aktualnie obowiązujących sankcji za nie wydanie w terminie decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. Konieczność wydawania decyzji o warunkach zabudowy w terminie 30 dni lub 90 dni, bez uproszczenia procesu ich opracowania, może jednak doprowadzić do spadku ich jakości, co – biorąc pod uwagę potencjalne uchylenie decyzji przez organ wyższej instancji – wcale nie przyspieszy procesu uzyskania upragnionej „wuzetki”.
Poniżej linki do obu moich komentarzy:
Deweloperzy: niebezpieczne małe domki z Polskiego Ładu
Nie buduj i nie kupuj małych domów z Polskiego Ładu – radzą prawnicy
Very interesting topic, thanks for posting.
https://www.droversointeru.com
I love it when people come together and share opinions, great blog, keep it up.
http://www.tlovertonet.com/
excellent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!
http://www.vorbelutrioperbir.com
Unexposed control subjects were matched women without MHT drug prescriptions from the same source population and during the same time period as those exposed priligy amazon uk Sections and salinity and 1975