Szkolenia

Szkolenia

Doświadczeniem i wiedzą dzielę się także w trakcie szkoleń.

Zakres oraz formę szkolenia każdorazowo uzgadniam z zainteresowanym podmiotem. Inne treści będą bowiem istotne dla firmy zajmującej się „hurtową” dzierżawą ziemi rolnej, a inne dla banku kredytującego inwestycje w branży rolniczej.

Podczas szkolenia możesz dowiedzieć się m. in.:

  • Rolnik indywidualny, inna osoba fizyczna, spółki prawa handlowego – kto i na jakich zasadach może nabyć nieruchomości rolną?
  • Jakie obowiązki wiążą się z nabyciem nieruchomości rolnej?
  • Komu i kiedy przysługuje prawo pierwokupu lub odkupu nieruchomości?
  • Jak postępować wobec KOWR, gdy włączy się w transakcję?
  • Jak prowadzić sprawy sądowe z udziałem KOWR dotyczące wyceny nieruchomości?
  • Jakie są skutki nabycia nieruchomości w sposób niezgodny z ustawą?
  • Jak rozumieć i postępować w przypadku ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi wynikających z umów ich nabycia od Skarbu Państwa/ANR/KOWR?

Zapraszam do kontaktu!

Ostatnie wpisy
Projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (2022/2023 r.)

Zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego z 2016 r. przyniosły istną rewolucję w obrocie ziemią rolną. Nowelizacja z 2019 r. stanowiła istotną, ale jednak mimo wszystko, jedynie korektę kierunku…

Nieważność pozwoleń na budowę wydanych przed nowelizacją prawa budowlanego

Na kanwie sprawy tzw. Zamku w Stobnicy, WSA w Warszawie wypowiedział się na temat przedawnienia możliwości stwierdzenia nieważności pozwoleń na budowę wydanych przed wejściem w życie nowelizacji prawa budowlanego wprowadzającej…

Więcej ziemi dla Rolników na eRolniku

„Więcej ziemi dla Rolników” było jednym z haseł mających definiować Polski Ład w odniesieniu do sektora rolniczego. W praktyce, jego realizacja ograniczyła się do poszerzenia portalu eRolnik o nową funkcjonalność…

Małe domki z Polskiego Ładu – komentarze dla Rzeczpospolitej

Ustawa wprowadzająca możliwość budowy niewielkich domów jednorodzinnych w ramach Polskiego Ładu wejdzie najpewniej w życie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Budzi ona spore kontrowersje z uwagi na m. in. zniesienie…

Jak obejść ustawę o ziemi rolnej? Cz. II. Zmiana przeznaczenia gruntu

Nabycie ziemi rolnej w celu wybudowania na niej budynku, a następnie odsprzedaży z zyskiem, często okazuje się niemożliwe z powodu zakazu sprzedaży nieruchomości rolnej w okresie 5 lat od dnia…

Pierwokup dzierżawcy ziemi rolnej

Dzierżawcy ziemi rolnej przysługuje ustawowe prawo pierwokupu dzierżawionej nieruchomości rolnej jedynie w przypadku spełnienia przesłanek wskazanych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. W dzisiejszym wpisie pokrótce omówię wskazaną problematykę.