Obowiązki nabywcy nieruchomości rolnej
Wbrew pozorom, finalizacja zakupu nieruchomości rolnej, nie oznacza, że świeżo upieczony właściciel może nabytą ziemią dowolnie rozporządzać. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) nakłada bowiem na nabywcę nieruchomości rolnej, szereg obowiązków, które w założeniu mają zniechęcać do jej zakupu w celach spekulacyjnych oraz spowodować utrzymanie rolnego charakteru ziemi.
Nakaz prowadzenia gospodarstwa rolnego
Nabywca ziemi rolnej ma obowiązek prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat (przed nowelizacją z 2019 r., było to 10 lat) od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku gdy nabywcą jest osoba fizyczna, gospodarstwo rolne musi być prowadzone osobiście przez tą osobę.
Przez osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego należy rozumieć pracę w gospodarstwie (chociażby prace fizyczne wykonywały inne osoby) oraz podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
W praktyce wskazany obowiązek bardzo często nie może być realizowany. Wystarczy bowiem wskazać na sytuację, w której osoba nie mająca nic wspólnego z rolnictwem, nabywa nieruchomość rolną na podstawie wcześniejszej zgody KOWR. Osoba taka nie ma przecież żadnego gospodarstwa, które mogłaby prowadzić po nabyciu ziemi rolnej; nie ma także, co oczywiste, obowiązku, aby takie gospodarstwo nabyła jedynie w celu realizacji ww. obowiązku.
Szczęśliwie, pomimo braku wprowadzenia w ustawie odpowiedniego wyjątku, KOWR w praktyce bardzo rzadko kontroluje realizację wskazanego nakazu.
Zakaz zbywania lub oddawania w posiadanie nabytej nieruchomości
W okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości, nabywca nie ma prawa jej zbyć (czyli np. sprzedać, czy przewłaszczyć na zabezpieczenie) oraz oddać w posiadanie osobom trzecim (czyli przede wszystkich wydzierżawić).
Zakaz obejmuje przy tym jedynie przeniesienie własności nieruchomości wymagające działań ze strony właściciela, (np. w drodze umowy); nie obejmuje natomiast nabycia w wyniku zdarzeń niezależnych od woli właściciela (np. w przypadku dziedziczenia).
Opisany zakaz uniemożliwia nabycie nieruchomości, która została oddana w dzierżawę przed sprzedażą i ma być dzierżawiona także po zmianie właściciela. Wynika to z faktu iż nabywca nieruchomości, z dniem jej nabycia, niejako automatycznie naruszy ww. 5-letni zakaz oddawania ziemi w posiadanie osobom trzecim.
Dodatkowym obowiązkiem, w przypadku nabycia nieruchomości na podstawie zgody KOWR wydanej na rzecz przez osoby fizycznej, która zamierzała utworzyć gospodarstwo rodzinne jest konieczność zamieszkiwania na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego w okresie 5 lat.
Wyjątki od zakazów
Opisane obowiązki nie będą miały zastosowania m. in. do nieruchomości rolnych:
- zbywanych lub oddawanych w posiadanie osobie bliskiej (czyli zstępnym, wstępnym, rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa, rodzeństwu rodziców, małżonkowi, osobom przysposabiające i przysposobione, pasierbom),
- zbywanych lub oddawanych w posiadanie w wyniku wykonania umowy z następcą, o której mowa w art. 84 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli następca ten w chwili nabycia będzie rolnikiem indywidualnym,
- nabytych w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego,
- położonych w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha.
Zgoda KOWR na rozporządzenie ziemią przed upływem 5 lat
Co istotne, zakaz zbywania oraz oddawania w posiadanie nieruchomości rolnych przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia, może zostać wyłączony w przypadku uzyskania zgody KOWR w formie decyzji administracyjnej.
Decyzja KOWR będzie przy tym pozytywna jedynie w przypadku, gdy zbycie nieruchomości przed upływem 5-letniego okresu będzie uzasadnione ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Przesłanki te wystąpią, gdy transakcja jest spowodowana np.:
- chorobą zbywcy, która uniemożliwia lub utrudnia mu prowadzenie gospodarstwa rolnego,
- zamiarem zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej,
- potrzebą zbycia gruntu w celu uzyskania środków na inną nieruchomość,
- rezygnacją z prowadzenia gospodarstwa rolnego i podjęciem decyzji o rozpoczęciu innego rodzaju aktywności życiowej.
Ocena wystąpienia opisanych przesłanek jest bardzo uznaniowa, więc z reguły przed złożeniem wniosku, trudno jest jednoznacznie przewidzieć jakie będzie rozstrzygnięcie KOWR. Niemniej, przed każdym rozporządzeniem nabytą ziemią należy wystąpić o zgodę, ponieważ naruszenie ww. zakazu skutkuje nieważnością czynności prawnej prowadzącej do rozporządzenia nieruchomością. Najczęściej będą to więc umowy dzierżawy, które – w odróżnieniu od umów sprzedaży – mogą być zawierane bez udziału notariusza.
Dodatkowo, w przypadku naruszenia zakazu oddawania w posiadanie nieruchomości rolnych przed upływem 5 lat KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Really good visual appeal on this site, I’d value it 10 10.
https://www.droversointeru.com
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.
http://www.tlovertonet.com/
In addition, nitrate, carbutamide, amiodarone, and acetazolamide 11 are reported to inhibit iodide uptake, transport of iodide, or both in the thyroid follicle priligy online pharmacy Severe metals used in the fabrication of jewelry and some electronic components are nephrotoxic, including gold, lead, copper, uranium, arsenic, mercury, and cadmium 31